Şehitlerimiz

Tüm Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle Anıyoruz...

ŞEHİTLERİMİZ
Uzunköprü Garnizon Şehitliği

Uzunköprü Güzelleştirme ve Tanıtım Derneği adına kayıtlı iken Uzunköprü Kaymakamlığı’nın 30 Haziran 1994 tarih ve 86 sayılı yazıları ile derneğin 28 Haziran 1994 tarih ve 14 sayılı kararı gereğince şehitlik ve mezarlık yeri olarak Milli Savunma Bakanlığı adına maliye hazinesine hibe edilerek tescil edilmiştir. Şehitlik 21 Temmuz 1995 tarihinde inşa edilmiştir. Ayrıca; şehitlerin anısına 30 Ağustos 1997 yılında Uzunköprü Hizmet Vakfı ve vatandaşların katkılarıyla anıt yaptırılmıştır. Şehitlikte şehit mezarı bulunmamakta, şehitler için mermerden yaptırılmış anıt mezarlar bulunmaktadır. Anıt mezarı bulunan Uzunköprü’lü şehitler;

BALKAN HARBİ, 1 NCİ DÜNYA HARBİ, ÇANAKKALE SAVAŞI VE KURTULUŞ SAVAŞINDA ŞEHİT DÜŞENLER

Baba Adı Adı Doğum Yeri Doğum Tarihi Şehadet
Hasan oğlu Süleyman (Hasanpınar) 1892 20.01.1911
İzzet oğlu Hasan (Alıç) 1912
Mehmet oğlu İbrahim Hasanpınar) 09.02.1912
Sait oğlu Hüseyin (Değirmenci) 26.01.1912
İbrahim oğlu Mehmet (Turnacı) 1880 12.11.1912
Mehmet oğlu Ali (Alıç) 02.11.1912
Ali Oğlu Yusuf (Yeniköy) 26.12.1912
Hasan Oğlu Mustafa (Uzunköprü) 19.11.1912
Hasan oğlu Ahmet (Salarlı) 07.04.1912
Mehet oğlu Ahmet (Rızaefendi) 1912
Mustafa oğlu Nuri (Kırkavak) 30.03.1913
Ahmet oğlu Mehmetullah (Balabankoru) 25.03.1913
İbrahim oğlu Hüseyin (K.Şehsuvar) 26.03.1913
Hasan oğlu Aliosman (Başağıl) 26.03.1913
Ali oğlu Hilmi (Altınyazı) 27.03.1913
Halil oğlu Sefer aksutlu) 1888 25.03.1913
Nasuh oğlu Hüseyin (Alıç) 26.03.1913
Abdi oğlu Süleyman (Habib hoca) 25.03.1913
Yakup oğlu İbrahim (Alıç) 1882 25.03.1913
Süleyman oğlu Kadir (Sipahi) 1878 14.02.1913
Ahmet oğlu Ali (K.Şehsuvar) 1913
Ali oğlu Mustafa (Hamitli) 1883 1913
Ahmet oğlu Süleyman (Salarlı) 1913
Mehmetali oğlu Ahmet Çavuş (Eskiköy) 1913
Ahmet oğlu Mustafa (Gemici) 1913
Ahmet oğlu Ahmet (Hamitli) 1913
Ali oğlu Yusuf (Yeniköy) 1913
Feyzullah oğlu Mustafa 1913
Şerif (Gemici) 1913
Remazan (Kırköy) 1913
İbrahim oğlu Mustafa (Maksutlu) 02.04.1913
Hüseyin oğlu Ahmet (B.Şehsuvar) 31.03.1913
Hüseyin Halil (Yeniköy) 28.08.1913
Mustafa (Gemici) 1913
Murat oğlu Mehmet Ali (Kurtbey) 25.03.1913
Mehmet oğlu Ahmet (Muradiye) 01.04.1913
Ahmet oğlu Süleyman (Altınyazı) 1888 24.03.1913
Körpehlivan oğlu İbrahim (Habib Hoca) 31.03.1913
Ömer (Habib Hoca) 1913
Kerim oğlu Mehmet (Çöpköy) 1893 1914
Veli oğlu Hasan (Yeniköy) 14.08.1914
Mustafa oğlu Hasan (Rıza Efendi) 1914
Hüseyin (Sultanşah) 1914
Mustafa oğlu Halil (Başağıl) 1881 13.07.1915
Yunus oğlu Yunus (Alıç) 1888 14.05.1915
Ahmet oğlu Mustafa (Halisehatun) 1878 31.05.1915
Ömer oğlu Emin (Alıç) 01.07.1882 14.05.1915
Mehmet oğlu Sadık (Salarlı) 1882 14.08.1915
İbrahim oğlu Murat (Ömerbey) 1896 05.07.1915
Ahmet oğlu Halil (Bıldır) 01.05.1915
Davut oğlu Şaban (Muradiye) 1915
Arif oğlu Ahmet (Kurtbey) 1875 01.05.1915
İbrahim oğlu İbrahim (Muhacırkadı) 18.07.1915
Emin oğlu Faik (Hamitli) 1915
Ahmet oğlu Osman (Çöpköy) 1874 23.07.1915
İbrahim oğlu Hüseyin (Ömerbey) 1884 10.08.1915
Ali oğlu Tahsin (Çakmak) 30.07.1915
Şerif oğlu Hüseyin (Değirmenci) 12.07.1915
Mehmet oğlu Mehmet (Danişment) 05.07.1915
Latif oğlu İbrahim (Çavuşlu) 1885 08.08.1915
Mehmet oğlu Rasim (Değirmenci) 31.05.1915
Yakup oğlu İbrahim (Muhacırkadı) 04.05.1915
Ali oğlu Osman (Başağıl) 1898 09.06.1915
Karamehmet oğlu Memet Azmi (Habib Hoca) 26.08.1922
Memet oğlu Arif (Değirmenci) 1915
Osman oğlu İbrahim (Halisehatun) 1915
Ömer oğlu Ömer (Halisehatun) 1915
Mehmet oğlu Hasan (Yağmurca) 1882 1915
Arif (Balabankoru) 1915
Hasan (Balabankoru) 1915
Mehmet (Turnacı) 1915
İbrahim oğlu Hüseyin (Yeniköy) 1916
Osman oğlu Şaban (Salarlı) 1883 23.04.1916
İbrahim oğlu Ali (Kırcasalih) 04.02.1916
Emin oğlu İbiş (Habib Hoca) 22.08.1916
Memet oğlu Mustafa (Çakmak) 1916
İsmail oğlu Aziz (Çakmak) 13.07.1916
Hüseyin oğlu Abdurrahman (Uzunköprü) 13.07.1916
Hüseyin oğlu Mehmet (Başağıl) 1916
Osman oğlu Şaban (Salarlı) 1916
İbrahim oğlu Halil (Turnacı) 1916
Hasan oğlu Süleyman (Yeniköy) 1916
Ali oğlu Mehmet Ali (Mescit Mah.) 1916
Ali oğlu Mehmet (Başağıl) 1879 1916
Hüseyin oğlu Salih (Kırkavak) 1916
Arif oğlu Mehmet (Harmanlı) 1916
Hüseyin oğlu Mustafa (Bayramlı) 1878 1916
Hüseyin oğlu İsmail (Uzunköprü) 1916
Ahmet (Yeniköy) 1916
Mustafa oğlu Hüseyin (Beykonak) 1878 10.05.1917
Mehmet oğlu Hasan (K.Şehsuvarbey) 1884 1917
Hüseyin oğlu Hasan (Çöpköy) 1917
Yahya oğlu Ahmet (Uzunköprü) 1876 1917
Tahir oğlu Veli (Çakmak) 1881 1917
Arif oğlu Mümin (Halisehatun) 1917
Murat oğlu Hacı Mustafa (Kurttepe) 1896 10.09.1917
Ahmet oğlu Ali (Yeniköy) 05.08.1917
Hasan oğlu Hüseyin (Hasanpınar) 1917
Süleyman oğlu Süleyman (Yeniköy) 1918
Abdülcelil oğlu Adem (Kırkavak) 23.09.1920
GÜNEYDOĞU ANADOLU’DA ŞEHİT DÜŞENLER

Rütbe Adı Şehit Düştüğü Yer Şehadet
J.Kd.Üçvş. Adnan YILMAZ Hani/DİYARBAKIR 04.10.1992
J.Kd.Çvş. Nevzat MERİÇ Dicle/DİYABAKIR 04.10.1992
J.Kd.Çvş. Turgut SEVİNÇ Pervari/SİİRT 27.07.1993
Ord.Uz.Çvş. Burhan TURNA Ergani/DİYARBAKIR 22.06.1996
J.Çvş. Şenol ERGÜDER Yüksekova/HAKKARİ 22.06.1993
J.Çvş. Mehmet SEVİNÇ Nazimiye/TUNCELİ 03.07.1998
J.Komd.Onb. Aydoğan GÜVEN Hani/DİYARBAKIR 05.07.1995
J.Onb. Ferahim CABALAR Mazıdağ/MARDİN 23.09.1993
J.Er Tuncay ERKAN ŞIRNAK 01.02.1992
J.Er Cemal ATASEVEN MUŞ 14.10.1993
J.Er Mehmet AYDIN Beytüşebap/HAKKARİ 15.06.1990
P.Er Erdinç APAYDIN SARIKAMIŞ 21.05.1994
J.Er H.Emin SARAÇOĞLU Uludere/ŞIRNAK 18.03.1986
J.Er Cengiz KARACA Çukurca/HAKKARİ 08.10.1984
J.Er Mıstık GÖKÇE Çaldıran/VAN 12.08.1994
J.Er İsmail İŞLEK SİİRT 21.11.1993
J.Komd.Er İ.Hakkı ÇAĞIRAN Gürpınar/VAN 31.05.1999
J.Er İsa BOZKURT Pervani/SİİRT 23.03.1990
J.Er Muharrem BOSTANCI Uludere/HAKKARİ 18.03.1986
J.Er Remzi BALTA Karayazı/ERZURUM 03.11.2002
KIBRIS’TA ŞEHİT DÜŞENLER

Rütbe Adı Şehit Düştüğü Yer Şehadet
P.Er. Enver ÇALIŞIR KIBRIS 31.12.1985
KORE SAVAŞI ŞEHİTLERİ

Rütbe Adı Doğum Yeri Doğum Tarihi Şehadet
Er Salih oğlu İsmail OLGUN UZUNKÖPRÜ 1928 30.11.1950